Co to jest JavaScript?

Co to jest JavaScript?

JavaScript jest nowym językiem skryptowym dla dokumentów internetowych. Skrypty napisane za pomocą JavaScript mogą być umieszczane bezpośrednio na stronach HTML. Język daje obszerne możliwości wzbogacania stron w interesujące elementy. Na przykład możesz zdefiniować reakcję na zainicjowane przez czytelnika działania. Niektóre efekty jeszcze niedawno były możliwe jedynie przy użyciu CGI, a teraz jesteś w stanie zbudować wyrafinowane konstrukcyjnie strony za pomocą JavaScript. Wiele przykładów użycia języka możesz zobaczyć w Internecie – sporo odsyłaczy znajdziesz na stronie Gamelan (w części dotyczącej JavaScript). Pod adresemhttp://home.netscape.com znajdziesz dokumentację dostarczoną przez Netscape Communications.

Jaka jest różnica między językami Java i JavaScript?

Mimo zbieżności nazw Java nie jest tożsama z JavaScript. Są to dwie odrębne techniki programowania w Internecie. Java jest językiem programowania, natomiast JavaScript jest językiem skryptowym, jak zresztą sugeruje sama nazwa. Różnica polega na tym, że Java pozwala tworzyć rzeczywiste programy. Ale nie zawsze musisz sobie zaprzątać głowę prawdziwym programowaniem, aby uzyskać ładny efekt na swojej stronie. JavaScript jest pomyślany jako narzędzie łatwe do zrozumienia i zastosowania. Autorów piszących w JavaScript nie musi zbytnio obchodzić programowanie. Można powiedzieć, że JavaScript jest raczej rozszerzeniem HTML niż odrębnym językiem komputerowym. Oczywiście nie jest to „oficjalna” definicja, ale myślę, że pozwala ona łatwiej uchwycić różnicę między Javą i JavaScript. Więcej informacji na temat obu języków znajdziesz w serwisie Gamelan, a także na stronie Netscape.


 

Jak można uruchamiać skrypty JavaScript?

Pierwszą przeglądarką obsługującą JavaScript był Netscape Navigator 2.0, jak i, oczywiście, późniejsze jego wersje. Być może wiesz, że nie wszystkie wersje Navigatora czytają Javę, ale JavaScript jest interpretowany na wszystkich platformach, choć występują pewne problemy w niektórych wersjach. Wersja dla Macintosha, dla przykładu, wydaje się mieć pewną ilość błędów. W najbliższej przyszłości dalsze przeglądarki będą wyposażone w możliwość interpretacji JavaScript, m.in. Microsoft Internet Explorer 3.0. Przeglądarki takie szybko się upowszechnią, więc warto poznać tę technikę już teraz. Wszystko, co powinieneś znać, to podstawowe techniki i radzenie sobie z problemami, które mogą się pojawić.
Naturalnie powinieneś już dysponować pewną znajomością języka HTML, zanim rozpoczniesz naukę JavaScript. Wiele wartościowych materiałów szkoleniowych na ten temat znajdziesz w sieci – przeszukaj choćby serwis Yahoo (możesz także skorzystać z polskiego podręcznika dla początkujących na stronie Wydawnictwa Lupus – przyp. tłum.). Materiały online są zazwyczaj bardziej aktualne niż książki – Internet zmienia się ostatnio bardzo szybko…